Biskupijski susret svećenika i volontera Caritasa

Biskupijski susret svećenika i volontera Caritasa

Središnje predavanje na temu „Duhovnosti caritasovih djelatnika“ održao je profesor na riječkoj Teologiji i župnik Senja vlč. Richard Pavlić. Susret je započeo molitvom Srednjeg časa koju je predvodio kancelar i tajnik biskupije Mišel Grgurić, nakon čega je pozdravne riječi uputio domaćin, župnik Ličkog Osika i Široke Kule te ravnatelj biskupijskog Caritasa Luka Blažević. On je predstavio naglaske poruke ravnatelja hrvatskog Caritasa biskupa Josipa Mrzljaka povodom 25. obljetnice od osnutka Hrvatskog Caritasa, te je temu susreta stavio u kontekst pastoralnog plana biskupije, Godine duhovnih zvanja.

Vlč. Pavlić je istaknuo da ćemo tekuće godine koja je u znaku Duhovnih zvanja puno govoriti o duhovnim zvanjima, moliti za ista, kao i Bogu zahvaljivati za njih. Nizom primjera iz Biblije o odnosu Isusa s učenicima, a posebice sa sv. Petrom, istaknuo je da nas Bog unatoč našim slabostima neće napustiti kao što nije niti svoje učenike. Apostolima je djelujući s Isusom slava postala zamamna, kao i nekima od nas znajući da pomažemo drugima, kazao je predavač. No, istaknuo je kako uz čast dolazi i ispraznost, pa je tu posebno značajna osama u kojoj se čovjek vraća sebi, gdje otkrivamo Boga i njegovu prisutnost i čistimo se. Trebamo se zapitati tko smo, kamo idemo, koji je smisao naših života? Bog zna naše slabosti koje nas ne mogu spriječiti da rastemo u dobru, jer Bog bira upravo slabe ljude. Takvi su ljudi ponizniji i pouzdaju se u Boga. Svi mi koji djelujemo karitativno, bilo laici ili svećenici ljudi smo s manama, no ako se pouzdamo u Boga, on je uz nas, istaknuo je vlč. Pavlić.

Predavač je u drugom dijelu govorio o radostima duhovnog poziva i života u vjeri. Ako smo Isusu vjerni, on može vratiti u nas život radost. Ukazao je i na čestu pojavu etiketiranja drugih ljudi jer se u životu nahodimo ljudskom logikom. U kasnijoj raspravi istaknuta je potreba unošenja jače duhovne dimenzije u karitativni rad svih volontera. U svom radu budite ustrajni i u njemu uživajte, zaključio je vlč. Pavlić.

Na kraju je izvješće o godišnjem radu biskupijskog Caritasa podnijela voditeljica ureda Kata Matanić. Istaknula je brojne aktivnosti biskupijskog Caritasa uz posebno težište na podjelu hrane potrebitim obiteljima kojima se pomaže svaka dva mjeseca. Pri tome je najveća uloga trgovačkog lanca Lidl kao i Vlade RH, no konstatirano je da je ove godine smanjen iznos donacija. Caritas je proveo akciju Mir i dobro s podjelom odjeće, obuće, namještaja i hrane, kao i ortopedskih pomagala. Obilježen je Dan života i Dan bolesnika, a provedena je i akcija Misereor.

Caritas Gospićko-senjske biskupije je osmu godinu za redom vlastitim sredstvima proizveo krumpire kojima su opskrbljene caritasove kuhinje u Sisku, Rijeci i Kninu. Caritas je 16. puta sudjelovao u akciji Za tisuću radosti, a na nedjelju Caritasa 10 potrebitih obitelji je dobilo po dvije i pol tisuće kuna.

IKA

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se