U senjskoj katedrali su zaređena dvojica đakona

U senjskoj katedrali su zaređena dvojica đakona

U subotu 1. prosinca u Senju je održano đakonsko ređenje bogoslova Josipa Tomljanovića iz Senja i Marija Kralja iz Oroslavja, koje je u nazočnosti tridesetak svećenika među kojima i o. Mate Miloša iz Remeta, rektor riječke Teologije dr. Mario Tomljanović i biskupa u miru Mile Bogovića zaredio gospićko-senjski biskup Zdenko Križić. Uz domaće vjernike svečanosti đakonskog ređenja nazočili su bogoslovi biskupije, župljani rodne župe ređenika Marija Kralja iz Oroslavja na čelu sa župnikom Dragom Bosnarom kao i hodočasnika i svećenika iz drugih dijelova biskupije.

senj đakonska ređenja 2

Mario Kralj je rođen 15. lipnja 1991. godine u Oroslavju gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju te KBF u Zagrebu, filozofsko-teološki smjer kao kandidat karmelskog reda.

Josip Tomljanović rođen je 22. lipnja 1987. godine u Senju gdje je završio osnovni školu i gimnaziju te Teologiju u Rijeci.

„Danas se radujemo u senjskoj katedrali dvojici bogoslova s kojima Bog ima svoje planove. Nekada je Senjska biskupija bila u Zagrebačkoj metropoliji, pa se sada ređenikom iz Oroslavja vraća dio nekadašnjih veza ovih prostora“, poručio je na početku biskup Križić.
U svom obraćanju je progovorio o povijesti đakonata i služenja od apostolskih vremena kada su đakoni bili osobe koje su služile siromašnima i bolesnima, to su bili ljudi posebnih kvaliteta, na dobrom glasu, puni duha i mudrosti za vršenje materijalne i duhovne službe. Biti đakon znači služiti u ljubavi božjem narodu i biti svjetlo drugima da ljudi uvide svjetlo Božje ljubavi. Navještaj bez služenja nije uvjerljiv, a što je osoba duhovnija, to ima veću potrebu za služenjem.

senj đakonska ređenja 3

Zanimanje apostola bilo je da služe, a ne da budu ministri u vladi. Isus je želio da apostoli shvate da je u Božjim očima velik onaj koji služi a ne onaj koji je ohol i moćan. Pranje nogu na posljednjoj večeri bila je najbolja oporuka đakonima, da ono što je on učinio njima, i oni čine drugima, bez toga nema svećeničke autentičnosti. Biti uz narod a ne iznad naroda, Isusova je poruka đakonima, što je i geslo senjskih ređenika „ne izabraste vi mene nego ja izabrah vas“.
U ime župljana Senja čestitke redenicima uputio je Ivan Prpić Špika uz naglasak na sintagmi „budite hrabri, budite Kristovi“. U ime ređenika riječi zahvale uputio je domaći sin Josip Tomljanović.

GSB

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se