Susret mladeži u Senju

Objavljeno   

DOJMOVI NAŠEG POVJERENIKA SA DANAŠNJEG SABORA :))))) (preuzeto s facebook stranice mladih)

(Senj, 14.12.2013.) 

42. Sabor katoličke mladeži.

Koja razlika, ljudi moji, koja razlika! Lanjski 40. sabor u Ogulinu i Oštarijama bio je kušnja zbog iznimno neugodnih zimskih uvjeta, snijega koji je nemilice padao. Ove godine putovali smo u Senj, namjerno izabran jer valjda tamo neće biti snijega, ako i bude bure. A kad tamo, vrijeme prekrasno. Šalili smo se u autobusu da se ipak nećemo okupati u moru jer je prosinac, ali vrijeme je bilo Bogom dano. Veselo se skupljamo sa svih strana naše Gospićko-senjske biskupije. Preko Vratnika već puca vidik na cijeli podvelebitski kanal. Lijepo se vide otoci Prvić, Krk, pa i mali otočić Zec. Bliže Senju, niz Senjsku dragu puca pogled na kulu Nehaj. Pričamo o bogatoj povijesti tog starog grada ucrtanog još na kartama Rimskog carstva. Broji Senj više od 2000 godina. Ovo je 42. sabor po redu u 13 godina naše biskupije.

Na rivi se susreću grupe: ogulinci, slunjani, gospićani, udbinjani i jedna ali vrijedna predstavnica Otočkog dekanata. Čekaju nas senjani pred katedralom, pa odmah idemo do Doma kulture gdje će biti prva točka. Okupilo nas se osamdesetak. Župnik domaćin, dr. Richard Pavlić, profesor dogmatske teologije u Rijeci razlaže Sveto pismo i Katekizam katoličke crkve na temu Istočnog grijeha. Potanko, jasno i upečatljivo govori o slobodi ljudskog izbora koju su već na početku praroditelji Adam i Eva prokockali. Stablo spoznaje dobra i zla uspoređuje sa stablom s deset grana. Mladi pogađaju – to je Deset Božjih zapovijedi. Eva je nasjela zamki zmije, Adam prihvaća Evinu ponudi, a posljedica je da se skrivaju od Boga. Dolazi kazna, izgon iz raja. Al' Bog se opet brine za čovjeka, oprema ga i oblači za novo podneblje njegova življenja u kojem će u mukama rađati i raditi. Poremećeni su odnosi. Izgovori tko je kriv nisu upalili. Valja snositi posljedice. gdje smo tu mi? Velečasni Richard jasno podcrtava razliku naslijeđenog grijeha ljudske naravi kojom smo svi ranjeni, od nje se čistimo vodom krštenja, a one grijehe za koje smo sami odgovorni Bog oprašta po kajanju u ispovijedi i drugim sakramentima. Sv. Pavo je govorio o zarobljenosti čovjeka grijehom i zakonom koji ljudi nisu nikad do kraja ispoštivali. Zato dolazi Spasitelj, Bog u njemu šalje svoju milost da oslobodi i izliječi čovjeka od svakog grijeha. zanimljivost izlaganja bila je više puta potvrđena sudjelovanjem mladih u odgovorima na postavljena pitanja.

 

Ostalo je vremena za kratku pauzu do mise. U katedrali povjerenik za mlade Trs predvodi misu, a koncelebriraju župnik domaćin i mladomisnik Josip Šimatović. Pjesmu skladno predvode mladi iz Senja. Predvoditelj nastavlja razmišljati o slobodi na koju smo pozvani od Boga. Letjeti u visine kao orao kojeg su pokušavali odgojiti s kokošima, ali se našao lovac koji ga je vratio njegovoj orlovskoj prirodi i ponovno naučio letjeti u visine. Isus nas je došao osloboditi za velike stvari, pokušajmo se izdići iznad svakodnevnih baruština i smetlišta. neka i nas Isus „ulovi“ i nauči letjeti. Poslije mise ide okrepa u obližnjoj dvorani. Koji žele slobodno im je pogledati zbirku Sakralne baštine senjske katedrale. Čuvarica baštine Milena tumači i pokazuje solideo (kapica) pape Ivana Pavla II. koji je imao na glavi prilikom proglašenja blaženim kardinala Stepinca, na Mariji Bistrici 1998. godine. Odmah do njega je i solideo kardinala Stepinca. Najveće zanimanje pobuđuje pastirski štap krbavskih biskupa iz XV. stoljeća koji se tu čuva. Niz drugih zanimljivosti mladi s čuđenjem i divljenjem promatraju.

 

Brzo leti vrijeme i opet smo u Domu kulture, zasjedanje 42. sabora katoličke mladeži. Ovoga puta, obaveze su spriječile predsjednicu vesnu i druge predstavnike dekanata, većinu je morao odraditi sam povjerenik Rogić, pomogli su mu župnik Richard i velečasni Šimatović.

 

Najprije smo bacili pogled unatrag do prošlog Sabora u Slunju i nastavili sve do Nacionalnog susreta mladih u Sisku 2012. godine. Valja obnoviti uspomene, a potom predstavljanje himne novog susreta u Dubrovniku 2014. Stigle su kateheze po župama i treba organizirati pripremanje po ovih osam kateheza. Većina današnjih sabornika predstavlja mlađu generaciju koja nije do sada sudjelovala na puno takvih susreta. Zato smo odgledali film koji napraviše u Uredu za mlade HBK o dosadašnjim susretima sve od 2000. godine u Rijeci pa do Siska 2012. Ovaj slijedeći Nacionalni susret biti će deveti po redu. prijaviti se treba najkasnije do 28. veljače slijedeće godine. Kako glavnog urednika Osvita, Željka Mačića nije bilo, Povjerenik je prezentirao novi, 19 broj Osvita. Preko videozida pregledali smo svih 66 stranica i pročitali pjesmu naše predsjednice Vesne o Gospićko-senjskoj biskupiji ko komadiću Raja. Neka zna da je dobila veliki pljesak. Podijeljen je Osvit u ruke mladima i odmah se nemilo listalo, čitalo, tražilo slike i provjeravalo tko je ovaj puta u stripu završio. Ostalo je provjeriti kako ide adventska akcija po župama. neke su župe već prikupile pomoć za potrebite obitelji u svojoj župi, dok će se drugi uključiti u akciju Hrvatskog Caritasa za pomoć nastradalima na Filipinima.

 

Treba razmišljati o slijedećem Saboru u veljači 2014. Velikom većinom glasova prihvaćen je prijedlog da se taj Sabor održi na drugačiji način, po dekanatima. iste subote okupili bi se mladi u središtima svojih dekanata i dogovorili dvije stvari: organizacija odlaska na susret u Dubrovnik i biranje novih predstavnika dekanata, te kasnije formiranje novog predsjedništva našeg sabora katoličke mladeži. Eto odosmo i mi prema novim izborima. Na koncu najavljen je i duhovni vikend za konac veljače koji će biti održan u zajedništvu s mladima iz Šibenika, Zagreba, Siska i Vrbovca na Plitvicama. Sve obavijesti ići će preko Facebooka. Pod „razno“ više nije bilo tema. Još jedna šetnja ulicama Senja do katedrale na zaključnu molitvu u pokrajnjoj lađi pred oltarom Srca Isusova, gdje se nalazi svetohranište. Molitva, pjesma, molitva, šutnja i predavanje Isusu svojih najžarčih potreba. Bar malo smo obnovili onu tišinu pred presvetim koja nas je sve osvojila pred dvije godine na Jelačić plazu kad smo molili s papom Benediktom XVI.

 

Znate kako ide dalje. Pozdravi, zagrljaji, slikanje, dogovori i pomalo opustje trg pred senjskom katedralom. Bogatiji za još jedan susret s Kristom u bratskom druženju, u zalazak žarko crvenog sunca vozila se polako penju put Vratnika. Do Žute lokve svi, osim domaćina, a onda razdragano u tri smjera: put Ogulina, put Otočca i Gospića, preko Vrhovina za Slunj, Korenicu i Udbinu.

 

Iz naše župe zajedno sa vjeroučiteljicom Leonardom Ružičkom sudjelovali su naši mladi: Klaudija Jerković, Josipa Milinković, Mirjana Bilobrk, Nikolina Dejanović, Ivana Špoljarić, Danijela Dujmović, Josipa Škulj, Magdalena Potnar, Tamara Lukes, Marijana Papić i Monika Jurjević.

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se