Nedjelja krštenja Gospodinovog

Objavljeno   

Nedjelja krštenja Gospodinovog

U nedjelju 9. siječnja kada slavimo nedjelju krštenja Gospodinovog sveta misa u župi sv. Josipa slavljena je u 11 sati. Euharistijsko slavlje predvodio je vlč. Ivan Blaževac u suslavlju župnika preč. Luke Blaževića. Ovom nedjeljom ujedno završava i božićno vrijeme.

Vodom i Duhom Svetim

Blagdanom Krštenja Gospodnjega završava liturgijsko božićno vrijeme. Isusovo krštenje po Ivanu na Jordanu objaviteljski je događaj: Nebeski Otac objavio je Sina na koga siđe Duh Sveti u tjelesnom obličju poput goluba, a glas se s neba zaori: “Ti si sin moj, Ljubljeni! U tebi mi sva milina!”

Nakon javnog predstavljanja Isusa po nebeskom Ocu počinje Isusovo naučavanje i propovijedanje. Ivan Krstitelj je navijestio njega i ljude pripremao za njega. Ivan se sada povlači i prednost daje Isusovom djelovanju. Isus će biti onaj koji će krstiti Duhom Svetim i ognjem.

Što treba značiti: Isus krsti Duhom Svetim i ognjem? Duh Sveti je treća božanska osoba. Isus je s Duhom Svetim Pomazanik, Mesija, Krist. Krštenje koje naviješta Isus, je krštenje u Duhu Svetom. Ovdje se ljudi ne samo pripremaju za oproštenje grijeha, kao kod Ivanova pokorničkog krštenja, nego se u kršćanskom krštenju grešnik opravdava pred Bogom. Bog u srcima krštenih ljudi uzima stan; čovjek postaje hram Duha Svetoga.

Kada Ivan govori o ognju s kojim je povezano Isusovo krštenje, tada se misli samo na božanski oganj ljubavi. Baš će taj dar kod krštenja vodom i Duhom Svetim biti uliven u srca ljudi. Jer ljubav je prije svega dar; tek tada je zapovijed. Tko prije toga nema iskustvo da je ljubljen, ne može druge ljude ljubiti. Bog je prvi ljubio nas , dok smo još bili grješnici. U svetom krštenju smo postali djeca Božja i baštinici neba. Kao braća i sestre Krista Otkupitelja, također trebamo ljubiti jedni druge u ljubavi, s kojom je Bog ljubio nas.

Isus će kasnije kazati: “Oganj dođoh baciti na zemlju pa što hoću ako je već planuo” (Lk 12,49). Mi se možemo pozvati na oganj ljubavi prema Bogu i čovjeku koji nam je povjeren u krštenju. Plamen ljubavi čeka da bude još jači u našemu životu i da zahvati druge. Pritom moramo biti svjesni, da ljubav prema Bogu i bližnjemu je više od osjećaja. Radi se o predanosti srca a time su povezana djela ljubavi. Na taj način Bog biva proslavljen i potpomaže se spasenje ljudi.

Budimo zahvalni u svako doba za dar svetoga krštenja. Trudimo se, da uvijek živimo od milosti krštenja i da budemo spremni za nebesku gozbu. Marija, Majka Božja, pratila nas svojim zagovorom kod Boga.

 

Razmišljanje: Franjevci-split

Foto: Ivana Đapić

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se