Svečano smo proslavili župnog patrona sv. Josipa

Objavljeno   

Svečano smo proslavili župnog patrona sv. Josipa

Četvrte korizmene nedjelje 19. ožujka svečano smo proslavili župnog patrona sv. Josipa.

Samoj središnjoj proslavi prethodila je duhovna priprema ili trodnevnica.

Prvog dana, u četvrtak, misno slavlje je predvodio vlč. Darko Rac. U petak je misno slavlje predvodio svećenik u miru vlč. Zlatko Sušić, a u subotu dan uoči same proslave svećenik u miru mons. Mile Pecić.

Svečano koncelebrirano misno slavlje u  nedjelju 19. ožujka u 11,00 sati predvodio je gospićki župnik o. Ante Knežević u suslavlju župnika preč. Luke Blaževića, vlč. Ivana Blaževca (vojni kapelan iz Karlovca), vlč. Herberta Berishe (dekan i župnik u Ličkom Novom i Brušanima) ,vlč. Darka Raca (župnik župe sv. Luke u Bačincima u Srijemu) i vlč. Zlatka Sušića.

Čitanja na svetoj misi čitale su Roberta Pešava i Ivana Đapić. Molitvu vjernika su pročitali naši ministranti, a evanđelje je navijestio vlč. Ivan Blaževac.

Na kraju misnog slavlja župnik Luka Blažević svima je čestitao sv. Josipa, a predvoditelju svete mise o. Anti Kneževići zahvalio na predvođenju i u ime župe poklonio ličku kapu. Nakon misnog slavlja i završnog blagoslova vjernici su se zadržali na prostoru ispred crkve uz tradicionalno ličko kolo. Samo čašćenje pripremili su Župno pastoralno vijeće i KUD Lika iz Ličkog Osika. Svima hvala na doprinosu za naš župni blagdan!

Propovjednik i predvoditelj misnog slavlja o. Ante Knežević  je u svojo propovijedi približio vjernicima misna čitanja i samog sv. Josipa.

U današnjem čitanju Prve knjige o Samuelu, Samuel vidi Eliaba i misli kako je on njegov pomazanik. No, međutim, Bog bira Davida, najmlađeg koji je na paši sa stadom, najskromniji, najponizniji od sedam Jišajevih sinova. Tako iz te loze Davidove potječe i sveti Josip kojeg posebno na današnji dan slavimo. Sveti Josip, od koga nam dolazi  Isus..

U Poslanici svetog Pavla ističe se svjetlost koja prosvjetljuje tamu dobrim djelima, pravednošću i istinom.

Svećenik se prisjetio jedne priče koju je čitao o afričkim plemenima, kad bi se ljudi susretali, rekli bi jedno drugom: „Vidim te“. Koliko mi danas jedni druge „vidimo“ dok se susrećemo, koliko smo spremni jedni druge razumjeti, pomoći.   U Evanđelju je priča o slijepcu od rođenja kojeg je Isus ozdravio jer je vjerovao, jer je vidio srcem. Vidjeti, gledati je Božji dar, oni koji su slijepi, ne vide. To mi koji vidimo, ne možemo razumjeti. Ima toliko ljudi i danas u svijetu koji su slijepi, slabovidni. Isus ozdravlja slijepce više puta.  Kad Isus pita slijepca kojeg je ozdravio: „Ti vjeruješ u Sina Čovječjega? On odgovori. „ Tko je taj, da vjerujem u njega?  Reče mu Isus: „Vidio si ga! To je onaj koji govori s tobom!“ Tako je i prošle nedjelje govorio na Jakovljevu zdencu sa Samarijankom…

Bitno je očima nevidljivo, bitno je vjerovati srcem, pouzdati se u volju Božju, kao i sveti Josip, naš zaštitnik, zaštitnik hrvatskog naroda, slijediti Boga s puno vjere, poniznosti i pouzdanja u Božju providnost.

 

Foto: Tomislav Ratković

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se