Hodočašće u Mariju Bistricu i Krašić

Objavljeno   

U subotu 11. listopada 2014. godine, u ranojutarnjim satima je krenuo jedan autobus vjernika iz župe sv. Josipa iz Ličkog Osika prema Mariji Bistrici. Cilj je bio pokloniti se „Crnoj Gospi“ i zahvaliti joj za sve milosti koje nam svakodnevno daje. Tako je svatko u srcu imao svoju nakanu. U Mariju Bistricu stigli smo oko 9 sati te smo svi mi imali dovoljno vremena obaviti zagovor kod naše Gospe, ali i priliku za svetu ispovijed kako bi svi mogli čista srca pristupiti svetoj misi. Svetu misu je predvodio svima poznat kardinal Vinko Puljić, nadbiskup Vrhbosanske nadbiskupije uz koncelebraciju pomoćnog banjalučkog biskupa Marka Semrena i nuncija u RH Alessandra D'Errico i mnoštva svećenika koji su doveli svoje vjernike. Pjevanje na misnom slavlju animirao je župni zbor iz Bugojna. Mi smo se priključili skupini od oko 10 000 hodočasnika koji su posjetili Mariju Bistricu.

Kardinal Vinko Puljić u svojoj je propovijedi ohrabrio sve okupljene vjernike. Na prvo je mjesto stavio obitelj i vrijeme u kojem živimo. Živi se teško, a svi koji su na nekoj vlasti tlače malog čovjeka. Posao se sve teže nalazi, teška su vremena, vrijeme je krize, u svijetu se progone kršćani, pojavljuju se bolesti kao EBOLA. Što mi kršćani možemo promijeniti? Trebamo moliti za mir da jednom zauvijek prestanu ratovi u svijetu. Tko prodaje danas oružje ljudima? Što je to u glavama tih ljudi koji ubijaju? Tko to želi uništiti čovječanstvo? Zato smo došli našoj Gospi. Gospe, prosvijetli pameti svih ljudi da nađu mir u svojim srcima, poručio je svima kardinal u svojoj propovijedi.

Nakon misnog slavlja imali smo slobodno vrijeme za ručak do 2 sata. Nakon ručka smo se okupili svi zajedno i krenuli jednim od najljepših Križnih putova (što se i vidi na slikama).

Nakon križnog puta svi smo zajedno krenuli prema autobusu na put prema Krašiću kako bi posjetili drugo mjesto našeg hodočašća gdje je naš kardinal, blaženi Alojzije Stepinac bio u kućnom pritvoru i gdje je umro mučeničkom smrću. Stigli smo u Krašić 11. listopada, a taj je datum simboličan jer je na taj datum blaženi Alojzije Stepinac osuđen na zatvor i prisilni rad. Same moći blaženika nalaze se i u oltaru u crkvi u Širokoj Kuli. Po dolasku u Krašić dočekao nas je tamošnji župnik vlč. Dragutin Kučan koji je ispričao sve o životu blaženika Alojzija za vrijeme njegovog kućnog pritvora. Pokazao nam je i crkvu i progovorio kako su vlasti stalno tlačile i pratile kardinala Stepinca te također ispričao puno priča iz kardinalovog svakodnevnog života. Nakon obilaska crkve krenuli smo svi zajedno u župnu kuću gdje smo vidjeli prostorije gdje je kardinal provodio posljednje godine i dane svog života.

Vjerujemo da je ovo hodočašće jedno veliko duhovno iskustvo za svakog vjernika koji je posjetio Mariju Bistricu i Krašić. Sam kardinal Alojzije Stepinac gajio je veliku ljubav prema Majci Božjoj Bistričkoj pa smo zato i mi krenuli tim putem. Stepinac je također puno pomagao progonjenima i potlačenima, a mi u ponedjeljak, 13.listopada obilježavamo 23. obljetnicu sjećanja na žrtve Široke Kule. Sve ovo nije slučajno pa vjerujmo u Božju providnost. Cijeli dan nas je poslužilo prelijepo vrijeme te smo nakon posjeta Krašiću krenuli prema svojim kućama - Bogu zahvalni za ovaj dan.

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se