Biskupijski susret ministranata

Objavljeno   

U Rakovici je 17. lipnja održan nezaboravan biskupijski susret ministranata. Od 9 sati počele su k župnoj crkvi sv. Jelene pristizati grupice djevojčica i dječaka, djevojaka i mladića koji služe oltaru. Mi ih zovemo ministranti (negdje kažu doministranti). Ova mladost koja osjeća potrebu da bude blizu najvećih otajstava koja slavi župska zajednica, ima svoj posebni dan, Dan ministranata. Već je to postala tradicija da se jednom godišnje okupe svi ministranti iz svih župa Gospićko-senjske biskupije. Rakovica je odabrana ne bez razloga ove godine. Sv. Jelena, zaštitnica rakovačke župe, majka je cara Konstantina koji je 313. podario crkvi slobodu. Počela je nova stranice povijesti crkve. Ministranti su svojim dolaskom u Rakovicu podsjetili na ovu važnu 1700. obljetnicu. U 10 sati počela je priprema za osobnu ispovijed. Pripremio ih je vlč. Antonio Čutura a onda je slijedila ispovijed. U međuvremenu su se ministranti obukli u ruho i počela je neobična procesija oko župnog stana i crkve. Ministrantske odore su različite i ta raznolikost daje ljepotu procesiji. Misu je predvodio mons. Tomislav Rogić, ravnatelj udbinskog svetišta, crkve hrvatskih mučenika (i predsjednik poslovnog odbora Prezbiterskog vijeća) a oko njega je 20-ak svećenika. On je djeci progovorio jednostavno, vodio je dijalog s njima. Konstantin je pobjedio u znaku križa. To je snaga koja pobjeđuje, snaga Kristove žrtve ljubavi. Crkvu su ispunili dječji glasići. Rakovačka mlada orgulajšica Lucija također je svirala za orguljama. Gotovo su sva djeca pristupila pričesti. Nakon mise jedan snimak pred crkvom i odlazak u zgradu Osnovne škole u Rakovici. Ravnateljica škole sa suradnicima otvorila je vrata škole i kuhinje. Sendviči i sokovi jednako svima pa i svećenicima....Nakon okrepe slijedila su športska takmičenja. Već pogađate da je najvažnija sporedna stvar na svijetu - nogomet - diktirao športski dio susreta. Formirale su se ekipe, oko 20-ak ekipa po 6 članova i počela je igra po principu eliminacije. Sunce prži nemilice ali mladost u nadmetanju zaboravlja na znoj. U finale su se izborile ekipa Slunja i Lešća na Dobri. U polufinalu slunjska je ekipa pobjedila gospićku sa čak 12:0. Slunjani su pobjedili i osvojili prvo mjesto u nogometu. Moramo dodati da je župa Slunj imala dvije nogometne ekipe. Jednu su činile uglavnom djevoje. Iako su eliminirane pobudile su velike simpatije publike. Oni koji nisu igrali mogli su posjetiti Baraćeve špilje i Rastoke. Iza 16 sati ekipe su se pomalo pakirale i vraćale svojim kućama. Jedan nezaboravni dan ostat će u dubokom pamćenju ove drage mladosti.

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se