Petnaesta nedjelja kroz godinu

Objavljeno   

Petnaesta nedjelja kroz godinu

Petnaesta je nedjelja kroz godinu. Današnje obje svete mise su slavljene u župnoj crkvi sv. Josipa u Ličkom Osiku.

Poslani od Isusa da naviještamo

Kao što je Isus Krist poslan u svijet od Oca nebeskoga, tako Isus Krist šalje svoje apostole i učenike, da ljudima navijeste radosnu vijest o blizini kraljevstva nebeskoga.

Markovo Evanđelje izvještava o slanju prvih apostola, koji idu pripadnicima izraelskoga naroda i trebaju zvati ljude na obraćenje. Na taj način apostoli su nasljednici starozavjetnih proroka. Jedan od njih bio je i prorok Amos, o kojemu izvještava prvo čitanje.

Karakteristično je, da ti Božji glasnici nisu posvuda prihvaćeni prijateljski. Na mnogim mjestima ljudi odbijaju njihovu riječ; upravo se događa nasilje protiv Božjih glasnika i ubijaju ih. Također i Isus računa s time, da njegovi apostoli i učenici neće biti saslušani. Ako budu odbijeni, ne trebaju se svađati, nego jednostavno ići dalje i naviještati poruku o Božjem kraljevstvu. Sam Bog poznaje srca ljudi i on će ih preko njih upućivati u istinu i pravednost. On svakako želi, da svi ljudi čuju istinu i da se obrate, i tako postignu spasenje.

Sudbina tih Božjih glasnika-oni na jednoj strani nalaze vjeru, a s druge strane bivaju odbačeni – to nam pokazuje, da ovaj svijet mnogostruko leži u zlobi. Ima grijeha i nepravde, i ne žele svi čuti Evanđelje, jer ono otkriva što nije u redu i poziva na obraćenje. Tko je odlučio i dalje ići putem nepravde, taj će vidjeti navjestitelje Božje riječi kao dosadne opominjaoce, koje ili ne treba spominjati ili ih spriječiti, i u najgorem slučaju otkloniti ih.

Apostoli koje Isus šalje trebaju liječiti bolesne, izgoniti zloduhe. To znači, oni donose spasenje za tijelo i dušu. Božja snaga djeluje čudesno: ljudi se oslobađaju od svojih patnja; moć Zloga bit će skršena.

Nakon svoga uskrsnuća i uzašašća u nebo Isus Krist još jednom šalje svoje apostole: doduše sada u cijeli svijet, da svim narodima navijeste Evanđelje. Poruka blizine i dolaska nebeskoga kraljevstva ostaje ista; po vjeri i obraćenju ljudi trebaju iskusiti ljubav Božju i imati udjela u njegovom spasenju.

Je li djelovanje apostola prestalo s njihovom smrću? Ne! Oni su za života već imali suradnike u svojoj pastirskoj službi. Polaganjem ruku i molitvom prenosili su svoju apostolsku službu svojim nasljednicima, biskupima. Ovi su neumorno naviještali od vremena apostola Kristovo evanđelje. Ovdje bih spomenuo rečenicu pape Ivana XXIII, sada svetoga, dok je još bio patrijarh Venecije. Kazao je: “Sestre i braćo, ja sam se stavio Crkvi na raspolaganje bez straha i častohleplja.”

Njihovi suradnici su svećenici i đakoni, a k tomu i mnogi kršćanski laici, koji su riječju i djelom davali svjedočanstvo za Kristovu istinu.

Također i mi želimo poruku vjere koju smo primili predati dalje. Specijalno kršćanski roditelji ovdje imaju važnu zadaću prema svojoj djeci, da ih uvedu u vjeru i da ih molitvom i posjetom svetoj misi upućuju.

Osim toga od velikog je značaja, da mi provodimo kršćanski život – iako nam možda uvijek sasvim ne uspijeva. Već je samo iskreno nastojanje važno, i uvijek iznova jača nas Božja milost. U sakramentu pokore oslobađamo se naših grijeha i pobjeđujemo moć Zloga; tako možemo s nadom i radosnim povjerenjem ići našim putom.

Kraljevstvo Božje je blizu; ono je u Isusu Kristu već među nama; Bog nam daruje spasenje i život u punini. Neka nam Marija Majka Božja pokaže put i prati nas svojim zagovorom!

Foto: Tomislav Ratković

Razmišljanje: Franjevci-split

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se