Biskupijski susret ministranata održan je na Pltvicama

Biskupijski susret ministranata održan je na Pltvicama

Susret stotinjak ministranata Gospićko-senjske biskupije počeo je u ponedjeljak 26. lipnja u Župi Marija Majka Crkve na Plitvičkim jezerima, misom koju je predvodio gospićko-senjski biskup Zdenko Križić.

U propovijedi biskup Križić ministrantima je pojasnio Abrahamov poziv kao prekretnicu u povijesti spasenja te približio stvarnost unutarnjeg glasa kojeg je Abramah slijedio. “U prvom čitanju slušali smo o Abrahamu. Znamo da je Bog pozvao Abrahama da napusti dom oca svoga i da pođe prema zemlji koju mu Bog daje. Zemlja u to vrijeme nije bila previše nastanjena. Bilo je puno praznog prostora. Ljudi su bili nomadi i selili su se iz mjesta u mjesto. Nisu imali kuće već šatore. U to vrijeme jako je teško bilo napustiti svoj zavičaj. Na putu je znalo biti pljačkaša, krađa. Bog Abrahama izdvaja iz svega, njegovog okruženja, sigurnosti.

Biskup je nastavio; „Bog traži da Abraham ode sam iz obitelji zbog toga što su svi tada bili vjernici – Abrahamova obitelj i svi stanovnici, ali su vjerovali u mnoštvo bogova. U početku Adam i Eva znali su da je Bog jedan, ali pomalo su ljudi, kada ih snađe nekakvo zlo, počeli vjerovati da uz pojedino božanstvo postoji još poneko koje će im pomoći. Bog Abrahama želi poučiti da vjeruje u samo jednoga Boga, i da onda i njegovi potomci od kojih će postati novi narod budu vjernici u samo jednoga Boga. Ako nekoga hoćemo izvući iz lošeg društva, onda ga moramo odvesti negdje drugdje da promjeni ambijent. Baš zbog loše vjere, magije, prinošenja ljudskih žrtava, Bog je htio maknuti Abrahama iz okruženja u kojem je bio „siguran“ i odvesti ga u mjesto gdje počinje povijest Izabranog naroda.

Biskup je poručio ministrantima: „Isus nas poziva da živimo tako da ljudi mogu vidjeti naša dobra djela. Na taj način mi ćemo svjedočiti. Stoga, vi kao ministranti trudite se da budete primjer u dobru. Na taj način biti ćete mali svjedoci u svojoj kući, školi, na ulici i svugdje gdje budete. Kako je Abraham znao  da treba ići? Kako je bio siguran da je to pravi put  za njega? Slušao je unutranji glas, glas koji mu je govorio što je dobro za njega. I vi dragi ministranti slušajte taj unutarnji glas koji neka vam bude putokaz, kao i Abrahamu. Možda vam taj glas otkrije poziv na svećeništvo ili redovništvo.“

Biskup je misu slavio u zajedništvu sa plitvičkim župnikom i povjerenikom za pastoral ministranata Josipom Tomljanovićem i prepozitom Senjskog kaptola Milom Čančarom, generalnim vikarom Marinkom Miličevićem i kancelarom i biskupovim tajnikom Mišelom Grgurićem te s drugim svećenicima koji su na susret doveli ministrante iz župa kojima upravljaju.

Nakon svečanog misnog slavlja i okrjepe ručkom, ministranti su pošli na rekreativni dio programa. Na obližnjem igralištu organizirano je nogometno natjecanje te je održan i ministrantski kviz u kojemu su pobijedili ministranti iz župe Senj, dok su drugo mjesto osvojili ministranti iz župe Brinje i treće mjesto ministranti župe iz Gospića.

Tiskovni ured Gospićko-senjske biskupije.

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se