Papa Franjo imenovao mons. Zdenka Križića splitsko-makarskim nadbiskupom

Objavljeno   

Papa Franjo imenovao mons. Zdenka Križića splitsko-makarskim nadbiskupom

Apostolska nuncijatura u Republici Hrvatskoj objavila je na blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije, u petak 8. rujna 2023. da je papa Franjo imenovao dosadašnjeg gospićko-senjskog biskupa Zdenka Križića splitsko-makarskim nadbiskupom.

Splitsko-makarsku nadbiskupiju je dosad kao apostolski upravitelj vodio umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić, od 14. veljače 2023. kada je papa Franjo dotadašnjeg splitsko-makarskog nadbiskupa Dražena Kutlešu imenovao zagrebačkim nadbiskupom koadjutorom.

 

Mons. Zdenko KRIŽIĆ, krsnim i civilnim imenom Ivan, rođen je 2. veljače 1953. u Johovcu župa Foča, kod Doboja (Bosna i Hercegovina).

Nakon završene srednje škole koju je pohađao kod otaca konventualaca u Zagrebu, nastavlja studij filozofije kod otaca karmelićana u Firenci, a potom studij teologije na Papinskom teološkom fakultetu „Teresianum" u Rimu.

Prve redovničke zavjete u Redu Bosonogih karmelićana Braće Blažene Djevice Marije od Gore Karmela dao je 27. srpnja 1970. u Somboru uzevši ime Zdenko od Bezgrješnog Srca Marijina, a doživotne zavjete 16. srpnja 1976. u Zagrebu. Zaređen je za svećenika 26. lipnja 1977. u Zagrebu.

Nakon završenog teološkog studija nastavlja studij duhovnosti na Papinskom Institutu duhovnosti „Teresianum" u Rimu gdje, 1978. postiže magisterij o temi: „Biblijski likovi u djelima svete Terezije Avilske". Objavio je nekoliko članaka iz duhovnosti u revijama Posvećeni život i Bogoslovska smotra. Osim hrvatskog, dobro govori talijanski, a dostatno poznaje i španjolski jezik.

 

Službe koje je do sada obnašao:

Prefekt dječjeg sjemeništa Otaca Karmelićana u Zagrebu (1978.-1984.);

Prvi savjetnik Komisarijata karmelićana (1984.-1990.);

Prior samostana u Remetama-Zagreb (1984.-1990.);

Vanjski profesor na Institutu za kršćansku duhovnost u Zagrebu (1984.- 2012.);

Provincijal Hrvatske karmelske provincije (1990.-1996.);

Vikar provincije (1996.-2002.);

Prior samostana u Remetama - Zagreb (1996.-1997.);

Prior novoosnovanog samostana u Krku (1997.-2002.);

Magister novaka (1997.-1999.);

Provincijal Hrvatske karmelske provincije (2002.-2003.);

Generalni Vikar karmelskog Reda (2003.-2009.);

Prior samostana u Krku i Provincijalni savjetnik (2011.-2012.);

Rektor karmelićanskog međunarodnog zavoda „Teresianum“ u Rimu (2012.-2016.)

Biskupom ordinarijem Gospićko-senjske biskupije imenovan je 4. ožujka 2016., a zaređen za biskupa u gospićkoj katedrali Navještenja BDM 25. svibnja 2016.

U Hrvatskoj biskupskoj konferenciji obnaša različite službe. Član je Stalnog vijeća HBK, predsjednik je Biskupske komisije HBK za liturgiju, član Mješovite komisije HBK – Hrvatske redovničke konferencije, član Biskupske komisije za Hrvatski Caritas i predsjednik Vijeća HBK za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života.

 

GSB

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se