Proslava Svih Svetih

Objavljeno   

Danasnjim svetim bogoslužjima u 9 sati u Širokoj Kuli i u 11 sati u Ličkom Osiku proslavili smo Sve svete. Mi još zovemo ovaj blagdan Sisvete. Nakon svake mise pohodili smo svoja groblja u Širokoj Kuli i u Ličkom Osiku. Prvo smo molili kod križa, a nakon toga se svatko uputio prema mjestu vječnog počivališta svojih najmilijih.

Mi smo putujuća Crkva, hodočasnici na ovom zemaljskom svijetu i danas se spominjemo svih onih čija su imena upisana u katoličkom kalendaru, ali sjećamo se i svih onih koji su živjeli pravim kršćanskim životom i sada nas zagovaraju s neba.

Ovom velikom blagdanu prethodilo je sinoćšnje klanjanje, sveta misa i krunica u našoj župnoj crkvi. Time smo samo željeli pokazati da smo svi mi kršćani, a ne zarobljenici masovne ideje amerikanizacije ili slavlja "Noći vještica".

Danas smo u Evanđelju mogli čuti dobra nam znana Blaženstva. Neka nam ona budu poticaj u našem kršćanskom životu. Budimo pravi kršćani, a ne ljudi koji se skrivamo uvijek iza nekih maski. Na taj način se lako na kraju ovozemaljskog života svatko može pridružiti proslavljenoj Crkvi u nebu.

Blagdan Svih svetih i Dušni dan 

Po kršćanskoj tradiciji, koju prihvaćaju i mnogi nekršćani, dva dana u godini, 1. i 2. studenog vjernici se posebno sjećaju i u duhu povezuju sa svojim pokojnicima: to su blagdan Svih svetih i Dušni dan. Ne tek uspomena, nego i zapretana vjera u prekogrobni život i Božju nagradu daje pravi smisao ovim danima i onomu što u njima činimo. 

"Pod izrazom "svi sveti", ne misli se samo na osobe koje su službeno proglašene svetima. Mnogo je veće mnoštvo onih koji nisu stavljeni ni na oltar ni u kalendar, a u životu su ostvarili velika djela ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Upravo te želi Crkva počastiti blagdanom Svih svetih. Takvih je zasigurno bilo i ima i u našoj blizini. Neupadljivi, zaboravljeni ljudi koji su savjesno obavljali svoj posao i dužnosti, često podnosili nepravde, pokorom i trpljenjem zadovoljili za svoje grijehe i svjedočili veliku požrtvovnost: majke, očevi, vrsni radnici svake ruke, liječnici, branitelji domovine i ljudi svih zanimanja.... Svi oni pripadaju mnoštvu svetih i njima je posvećen blagdan Svih svetih. Crkva poziva sve ljude da ih se sjete, da im se zahvale i preporuče. To je prvi smisao posjeta grobovima.

 Današnje generacije su navikle blagdan Svih svetih zvati "danom mrtvih", što je netočno! iz upravo iznesena sadržaja ovog blagdana. Nije točno ni s obzirom na vjernike, jer je kršćanska poruka da smrt nije kraj, nego samo prijelaz, "most", mučno rađanje u novi život, život s Bogom "oči u oči". 

Prošlost, sadašnjost i budućnost - ove tri stvarnosti prožimaju naše ljudsko iskustvo vremena i povijesti. Prošlost je nepovratna, sadašnjost nam izmiče između prstiju, budućnost nedogledno otvorena. Cjelini života pripadaju sva tri vremena. Sjećanja na one koji su otišli s ovoga svijeta i misao na neupitnu isto takovu stvarnost za svakoga od nas živućega, stavlja uvijek iznova postavljano pitanje: čemu i što je naša egzistencija?

Svaki dan više ujedno je jedan dan manje. Umire djetinjstvo i rađa se mladost; umire mladost i dolazi starost.  Dan svih svetih kao i Dušni dan trebali bi nas podsjetiti  da jedanput propušteno ne da se više nadoknaditi. Prilika je prokockana, slavlje propušteno, vrata zaključana. Svjetiljka života ne gori vječno, moram se pobrinuti za ulje dobrih djela.

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se