Proslava Leopolda Bogdana Mandića

Objavljeno   

Proslava Leopolda Bogdana Mandića

U utorak 12. svibnja 2015. godine svetom misom proslavljen je sveti Leopold Bogdan Mandić u crkvi sv. Josipa u Ličkom Osiku. Prije svete mise molila se krunica i litanije sv. Leopolda. Naša crkva se može pohvaliti jer su u oltaru pohranjene moći sv. Leopolda, a u crkvi još postoji i njegov kip. Leopold Mandić rodio se u Herceg Novom 12. svibnja 1866. godine kao dvanaesto dijete u obitelji. Već u najranijim godinama Leopold Bogdan Mandić osjetio je želju da radi na kršćanskom jedinstvu, posebno na jedinstvu između Istočne i Zapadne Crkve, kod čega je osobito mislio na crkveno jedinstvo slavenskih naroda. Zato je odmah nakon svećeničkog ređenja zamolio redovničke poglavare da ga pošalju u domovinu kako bi se mogao posvetiti radu oko jedinstva, jer je to smatrao svojim osobitim pozivom koji mu je Bog namijenio. Poglavari nisu udovoljili njegovoj želji; on se podložio njihovoj odluci i sav se predao apostolatu izmirenja ljudi s Bogom. Kao mladi svećenik u početku je djelovao u raznim samostanima, gdje se uvijek u duhu sv. Oca Franje rado primao svakog posla. Jedno vrijeme je djelovao i u hrvatskim krajevima, i to kao poglavar (gvardijan) samostana Gospe od Zdravlja u Zadru, a oko godinu dana (1905.-1906.) u Kopru. Svega nekoliko dana tijekom 1923. godine djelovao je i u Rijeci No, najduže boravi u Padovi (od 1906. pa do smrti 1942.) prvenstveno kao ispovjednik. Kad je uvidio da se neće moći posvetiti aktivnom radu za crkveno jedinstvo i spoznao da je njegovo poslanje da svoj život posveti radu za duše u ispovjedaonici, načinio je zavjet da će, među ostalim, svakoga čovjeka koji dođe k njemu na ispovijed primiti kao istočnog kršćanskog brata: u postupak sa svakim pojedinim pokornikom stavit će su svoju želju za svetim jedinstvom između kršćanskog Istoka i Zapada. Na kraju svete mise okupljeni vjernici s župnikom Lukom Blaževićem pomolili su se pred njegovim kipom. Na kraju je svatko dobio sličici sv. Leopolda sa molitvom za skrušenu ispovijed.

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se