Papu su svi doživjeli kao prijatelja mira i ljudi

Papu su svi doživjeli kao prijatelja mira i ljudi

Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zadarski nadbiskup Želimir Puljić na konferenciji za medije u ponedjeljak 8. lipnja u salonu Nadbiskupskoga doma u Zadru iznio je osvrt na boravak pape Franje u Sarajevu.

"Svi smo pod dojmom izvrsne organizacije, ali i jakih poruka koje je papa Franjo uputio. Osobito je bilo lijepo i dojmljivo vidjeti zadovoljstvo grada i ljudi, bez razlike kojoj vjeri i naciji pripadaju. Iskrene čestitke i komplimenti onima koji su bili zaduženi organizirati sve što se tamo odvijalo. U Sarajevu se dogodilo nešto ne samo lijepo, nego nadljudsko. Siguran sam da su svi stanovnici BiH počašćeni što je papa Franjo odlučio doći k njima. Učinili su sve da taj susret bude na najvišoj ljudskoj i organizacijskoj razini. Papu su svi doživjeli najprije kao prijatelja mira, prijatelja ljudi, prijatelja Sarajeva, BiH, prijatelja svih religija. Osjetili su, ovdje dolazi čovjek kome je stalo do ljudi. Kad su već tu zajedno, kad ih je, kako je rekao kardinal Vinko Puljić, Božja providnost postavila da zajedno žive u toj lijepoj i blagoslovljenoj zemlji, neka rade na tome da se izgrađuje mir", rekao je mons. Puljić. On je 12 godina živio u Sarajevu gdje je bio i rektor bogoslovije te je metaforički rekao za taj Papin pohod "kao da se nebo spustilo nad Sarajevo".

Papa Franjo uspješno povezuje govor o mučeništvu kršćana i potrebu suradnje s drugima. "Tu je uspjeh Papinog dolaska u Sarajevo - nije htio zatvarati oči pred istinom, pred realnošću, pred svime što su ljudi propatili. Dapače, u trenutku svjedočanstava u katedrali, zaista je bio duboko ganut. Govoreći da se to ne smije zaboraviti, rekao je: U vama kao da se kumulativno skupilo sve što se stoljećima ovdje događalo. Dakle, vi nastavljate tragom svojih pradjedova koji su trpjeli za svoj križ, za svoju vjeru" - rekao je nadbiskup. Papa Franjo osobito je bio potresen svjedočenjima svećenika i redovnice, kada je poručio: "Nemojte zaboraviti vašu povijest. Ne zbog osvete, nego zbog rada na miru, stvaranja mira. Blago vama da imate takve svjedoke u vašoj sredini".

"Isus je izgovorio blago mirotvorcima. Ne blaženi oni koji govore o miru, nego koji tvore mir - to je papa Franjo. On nije za to da se govori o miru. Nego da se stvara mir. Zato kaže: 'Pamtite to, ne radi toga da bi vas, ne daj Bože, zgrabila osveta, nego radi toga da stvarate mir. Nemojte na to gledati kao na neku čudnu stvar, nego da bi ljubili. U vašoj krvi kolaju svjedočanstva koja smo čuli, a puno ih je. Ti ljudi su krenuli za Isusom patnikom. To je naš put. Put prema kalvariji. Nitko od njih to nije ispričao s mržnjom ili osvetom. Zato je Papa mogao tako otvoreno i jasno reći: 'Svjedočite, ne plašite se toga, nego budite u ovom vremenu svjedoci toga što ste propatili'" - rekao je mons. Puljić.

Nadbiskup smatra da taj pohod nije samo podrška katolicima i pomoć da nastave živjeti tamo gdje su živjeli njihovi otčevi, nego je podrška svima u BiH. "Papa je želio naglasiti, Bog nas želi ovdje da zajedno radimo, da zajedno sijemo, da se volimo, da se otvaramo jedni drugima, da gradimo mostove, kako bismo mogli izgrađivati bolji svijet. Po povratku u Rim istaknuo je upravo tu dimenziju, da se vratio s dozom radosti, jer vidi da ljudi žele graditi bolji svijet, bolju Europu, bolju BiH. Papa zamišlja BiH ne samo kao posebnu državu, nego u sklopu cijele europske zajednice" - rekao je nadbiskup.

Drugi vatikanski sabor jasno i posebnom deklaracijom govori o potrebi dijaloga Crkve sa svijetom. "Mi moramo voditi ekumenizam sa svim kršćanskim zajednicama, dijalog sa svim religijama i njegovati dobre ljudske odnose sa svim ljudima s kojima živimo. Drugog puta nam nema. Papa Franjo nije nešto novo izmislio, nego je samo potencirao, naglasio važnost toga međureligijskog dijaloga i ekumenskog ozračja s kršćanskim Crkvama" - rekao je mons. Puljić.

Upitan hoće li papa Franjo doći u Hrvatsku, odgovorio je: "Možemo priželjkivati, željeti, moliti, ali ne bih objavljivao da će se to uskoro dogoditi. Bili bismo zaista sretni da nas pohodi, osobito ako bi se dogodila skora kanonizacija Stepinca, ali Papa o tome odlučuje. Mi smo ga pozvali, mi želimo, ali Papa ima svoje preferencije koje treba poštivati. Nitko nije očekivao da će otići u Sarajevo, ali papa Franjo je to učinio. Sada na koncu svega, osjećaš da je on tu unutra, s nekom misijom. I dobro je učinio, dobro je obavio taj pastoralni pohod i junački izdržao taj radni dan" - rekao je uz ostalo predsjednik HBK-a.

www.glas-koncila.hr