Župa ŠIROKA KULA – Sv. Matej

Župa ŠIROKA KULA – Sv. Matej

Iz sela i okolice potječu arheološki nalazi iz halštatskoga (tumulus Vranića gomila iz XIV. do XV. st.) i iz rimskoga doba (grobovi, natpisi, putokaz). Sjeveroistočno od Široke Kule je Gradina (Razvala), velika ovalna građevina s kulama, vjerojatno rimskoga podrijetla. Župa je osnovana 1860., a crkva na čast sv. Mateja sagrađena 1734. I crkva i župni stan minirani su 1948. Poslije se nije moglo dobiti dozvolu za obnovu. Iza „Oluje“ u Širokoj Kuli je izgrađena nova crkva sv. Mateja i obnovljeno u ratu porušeno groblje. Matice se vode od 1769.

Godine 1915. župa ima 1.151 katolika, a 1991. ima 533 stanovnika od kojih 184 katolika. Četnici su 13. 10. 1991. ubili 8 Hrvata, a pokolj se nastavio i idućih dana, kada su ubili još 32 osobe. Među njima je i djevojčica od 13 godina, 17-godišnji dječak i mnoštvo starijih osoba. Sveukupno je Široka Kula, s okolnim selima (Vukšić, Urije, Ostrvica i Lički Osik) imala čak 164 žrtve u Domovinskom ratu, od čega je najviše bilo civila. K tome se 18 osoba smatra nestalima (stanje na 6. 7. 2005.). Dne. 31. 10. 1991. tenkom je uništeno katoličko groblje.

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se