U ponedjeljak 30. svibnja se održao Međudekanatski sastanak svećenika u Otočcu

Objavljeno   

U ponedjeljak 30. svibnja se održao Međudekanatski sastanak svećenika u Otočcu

U ponedjeljak 30. svibnja 2016. godine u župnoj dvorani u Otočcu održao se Međudekanatski sastanak svećenika Gospićkog, Otočkog i Senjskog dekanata s početkom u 10:30 sati s ovim

                                                            Dnevnim redom

  1. Molitva Trećeg časa
  2. Izlaganje dr. Željka Blagusa: "Amoris laetitia" - pobudnica pape Franje
  3. Susret s biskupom Zdenkom Križićem - upoznavanje i razgovor
  4. Susreti na planu Biskupije: ministranata, svećenički dan
  5. Razno

Takvi susreti svećenika su ujedno organizirana kako bi se svećenici vidjeli jer svatko djeluje u svojoj župi te izmijenili svoja iskustva iz bogatog pastoralnog života.

Na ovom susretu je također sudjelovao naš novi biskup mons. Zdenko Križić te je to bila i prilika za upoznavanje s novim biskupom. Svatko od svećenika je progovorio o stanju i broju vjernika u svojoj župi.

Biskup Zdenko je na kraju svećenicima poručio da od njih očekuje suradnju, ali da će i on uvijek biti na raspolaganju.

Prvi pohod novoga gospićko-senjskog biskupa Zdenka Križića Otočkom dekanatu poklopio se s redovitim proljetnim susretom svećenika triju dekanata – Gospićkog, Otočkog i Senjskog. Taj međudekanatski susret, koji je okupio sve svećenike triju dekanata, održan je u ponedjeljak 30. svibnja pastoralnom centru župe Presvetoga Trojstva u Otočcu pod vodstvom otočkoga dekana mons. Tomislava Šporčića. Nakon zajedničke molitve Trećega časa u crkvi, na početku radnoga dijela mons. Šporčić je pozdravio biskupa Križića i sve svećenike te najavio dnevni red.
Umjesto izlaganja o Papinoj pobudnici "Amoris letitia", što je trebao učiniti modruški župnik dr. Željko Blagus ali je zbog izvanrednih i nepredvidivih okolnosti bio spriječen doći, don Anđelko Kaćunko je pročitao prikaz predstavljanja toga Papina dokumenta koje je održano u Rijeci a objavila ga je IKA. Nakon kraćeg ali sadržajnog razgovora o pobudnici, u koji se uključio i biskup Zdenko sa svojim zapažanjima i iskustvima tijekom boravka u Rimu za vrijeme Sinode o obitelji, mons. Šporčić je iznio neke naglaske s nedavno održanih Studijskih dana o obitelji u Osijeku.

Biskup Križić se svećenicima obratio srdačnim pastirskim pozdravom, zahvalivši im najprije za sudjelovanje u slavlju njegova biskupskoga ređenja, jer u toj zgodi to nije mogao učiniti na prikladan način. Potom je iznio iskustvo iz susreta s novinarima koji su mu u intervjuima spominjali Gospićko-senjsku biskupiju kao "tešku" te je rekao kao je za njega "teška ona biskupija u kojoj ima previše nezadovoljnih i površnih svećenika, gdje je dobar dio svećenika površne vjere i još površnije molitve. Svećenici bez molitve i duhovnosti su oni kojih se treba bojati jer takvi, nemajući dobar odnos s Bogom, neće imati niti dobar odnos sa vjernicima ni sa kolegama svećenicima. Jer ako se ne živi ono što se vjeruje, sigurno se završi tako da se vjeruje ono što se živi, a to može ne imati nikakve veze sa Evanđeljem. Jer naša životna praksa, naše ponašanje utječe na naše razmišljanje. Deformiran život nužno deformira i logiku kod osobe, njezine kriterije vrjednovanja, njezine prosudbe. To je ono što sveti Pavao govori za pogane da 'potamnjelo im je srce' i da ih je Bog 'predao pokvarenom shvaćanju pa čine što ne dolikuje', tj. ne mogu više zaključivati ispravno, pa se tako samo ide iz zla u gore. Kada postoji previše ovoga, to je onda ono što jednu biskupiju čini 'teškom'." Biskup je, nasuprot tome, istaknuo kako je na temelju prvih susreta sa svećenicima Gospićko-senjske biskupije njegovo iskustvo sasvim pozitivno. Dodao je, u smislu onoga što je već rekao, kako su njegove molitve i želje "da naši svećenici budu ljudi vjere i molitve. Neka nas je malo, ali ako smo zauzeti na planu vjere, učinit će se puno. To je bolje nego imati puno svećenika, a među njima puno mlakih i površnih, koji djeluju bez radosti, bez poleta, gdje se lako uoči da osoba radi samo zato što mora. Znate Duh je nevidljiv, ali duhovnost nije. Vrlo lako se zapaža tko je ima više ili manje. Isto tako se jasno vidi razlika između župe koja je imala dobrog i zauzetog svećenika i one koja je imala samo nekog službenika koji radi za plaću i koji doživljava narod više kao smetnju nego Božji dar", naglasio je biskup Zdenko, dodavši da upravo zato Papa poručuje svećenicima i biskupima neka ne odbijaju susrete s narodom i neka ne štede snage da ih prate na usponima života. Na kraju je mons. Križić naglasio: "Braćo svećenici, moj prioritet ste vi. U ovom smislu ću djelovati, biti vam maksimalno na raspolaganju, otvoren dijalogu, ali ovo ne znači da ću moći uvijek odgovoriti pozitivno na sve želje. Ono što mogu jamčiti jest to da moje odluke neće nikada biti posljedica neke antipatije prema nekomu ili zbog pomanjkanja respekta. Bio bi to moj težak grijeh. Trudit ću se da svaku svoju odluku dobro pred Bogom odvagnem, i da za nju od njega dobijem dopuštenje. Trudite se i vi razumjeti mene jer me obvezuje moja savjest koju ću uvijek provjeravati i sa drugima. Stoga će moji prvi koraci biti da se susretnem sa svakim od vas, da čujem kako ste, koje su vam poteškoće, da bismo zajednički tražili rješenja. Jednako tako da vidim kako vidite našu biskupiju, na čemu bi se trebalo više zauzeti, koje inicijative nedostaju, bi li trebalo nešto promijeniti, nešto poboljšati, itd." Zaključio je svoj nagovor nadom u dobru suradnju sa svećenicima "za dobro Gospićko-senjske Crkve i naroda koji nam je povjeren", nakon čega su svećenici spontano zapljeskali. Potom se svaki svećenik predstavio biskupu i iznio osnovne podatke o župi odnosno o župama za koje pastoralno skrbi.

U drugom dijelu radnoga programa otočki dekan je najavio biskupijski susret ministranata, koji će se održati u Ogulinu u župi Bl. Alojzija Stepinca u četvrtak 16. lipnja, kao i susret svećenika Gospićko-senjske biskupije i Riječke nadbiskupije, koji je planiran za 22. lipnja a održat će se u Otočcu. Dogovoreno je da u prvom dijelu programa susreta, koji će voditi biskup mons. Zdenko Križić i riječki nadbiskup Ivan Devčić, nakon razgledavanja Gačanskog parka hrvatske memorije pod vodstvom Milana Kranjčevića, bude slavlje mise bar dijelom na staroslavenskom jeziku, a pjevanje će voditi katedralni zbor iz Senja.

Mons. Šporčić potom je najavio svećeničko ređenje đakona Mišela Grgurića 18. lipnja i njegovu mladu misu u Korenici 17. srpnja. Na kraju susreta, koji je završio zajedničkim bratskim objedom u velikoj dvorani pastoralnog centra te na kraju zajedničkim fotografiranjem pred crkvom, u kratkom razgovoru je naglašena važnost sudjelovanja svih svećenika iz dekanata na slavljima zaštitnika župa, jer time svećenici narodu daju primjer i poticaj u izgradnji duhovnog i crkvenog zajedništva.

Drugi dio teksta je preuzet s IKA.

 

 

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se