Župa LIČKI OSIK – Sv. Josip

Župa LIČKI OSIK – Sv. Josip

Podaci iz 2008.

3.230 katolika, (3.510 stanovnika), 27 krštenih, 32 prvopričesnika, 60 krizmanika, 8 vjenčanja, 19 umrlih, 675 obitelji (blagoslov).

U zaseoku Novoselija nađena je nekropola od osam zemljanih tumula (16. - 15. st. prije Krista). Blizu Mušaluka vide se ruševine tvrđe Budak, a neki je zovu i Bešić Gradina. Tu je nekad stanovala hrvatska Obitelj Budački. U selu Budak svećenik Marko Mesić naselio je 1691. hrvatsko stanovništvo i osnovao župu sv. Josipa. Drvena crkva postoji već 1700., a 1723. je već zidana crkva, ali još nije obijeljena. Godine 1771. sagrađen je most preko rijeke Like i time omogućeno širenje naselja. Godine 1842. župa sv. Josipa prenesena je iz Budaka u Stari Osik, a sadašnja crkva izgrađena je 1842. godine. Župa godine 1752. ima 830 vjernika. Pučka škola u Osiku otvorena je 1857. godine.

Polovicom 20. stoljeća istočno od starog izgrađeno je novo stambeno naselje u kom je oko 600 stanova i obiteljske kuće. Dne 1. rujna 1991. četnici su zapalili crkvu. Požrtvovni gardisti uspjeli su ući kroz sakristijska vrata - jer su snajperisti pucali u glavna - i spasiti oltarne kipove i elektronske orgulje. Sve ostalo je izgorjelo. Krov stana je dosta oštećen, a 6. rujna je dobio još jednu granatu. U tijeku Domovinskog rata crkva je bila obnovljena, ali su je četnici ponovno zapalili. Obnovljena je 2000. godine.

U selu Mušaluk nalazi se zavjetna crkva Sv. Duha koju je 1700. sagradio pop Mesić. On je odredio, da ga iza smrti pokopaju u toj crkvi, kako svjedoči i latinski natpis. („Marko Mesić je umro 2. 2. 1713. u Karlobagu, odakle mu tijelo preniješe i sahraniše u crkvi Sv. Duha.“) Kapela sv. Mihovila nalazi se u selu Vukšić, izgrađena je 2001. godine, a kapela sv. Marka u Budaku izgrađena je 2007. godine. Blizu Mušaluka vide se ruševine tvrđe Budak, a neki je zovu i Bešić Gradina. Tu je nekad stanovala hrvatska Obitelj Budački. Matice se vode od 1740. g.

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se